fbpx

Žebříček 10 nejlepších investic do nemovitostí

Láká vás investice do nemovitosti? Jak na to, i když nemáte zdroje nebo čas si nemovitost koupit či vybrat? Investovat do realit můžete již od 500 Kč! Nikdy není pozdě začít investovat do nemovitostí, jen je zapotřebí zvolit si způsob, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Seřadili jsme pro vás nejlepší způsoby, jak s investováním do nemovitostí začít. Hodnocení provádíme jako u hotelů, 5 hvězd je nejlepší, 1 hvězda nejhorší.

Už vím, jak investovat do nemovitostí

#1 Crowdfunding nemovitostí

Crowdfunding patří mezi nejmodernější způsoby investování, které v žebříčku investicí pro začátečníky řadíme jednoznačně na první místo.

Zhodnocení:

Vstupní bariéra:

Finanční potřeba:

Likvidita:

4/5
5/5
5/5
5/5

Crowdfunding představuje jednoduchou formu investování do nemovitostí, navíc bez starostí o údržbu či pronájem nemovitosti. Světově nejrychleji rostoucí moderní forma investování do realit je rozhodně vhodná pro investory – začátečníky. Obecně je crowdfunding způsob financování, při němž větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce požadované pro realizaci předmětu financování.

Pro usnadnění použití crowdfundingu existují investiční servery, které podporované projekty umožní vyhledat. Každý projekt zpravidla obsahuje mimo základních informací rozpis, kam investované peníze budou umístěny, rizika a odpovědnosti, plán financování, cíle a seznam odměn pro investory podle výše jejich investic.
Jak s crowdfundingem začít? Zjistěte více na www.crofungo.cz

#2 Pronájem pokoje v bytě, kde bydlím

Vlastním byt, v němž bydlím, a pronajímám volný pokoj nebo pokoje. To je oblíbený způsob investice pro následný pronájem části nemovitosti.

Zhodnocení:

Vstupní bariéra:

Finanční potřeba:

Likvidita:

4/5
3/5
5/5
3/5
Formou pravidelného nájemného pak příjmy eliminují náklady s nemovitostí spojené, v častých případech pak pronajímateli zůstává výhoda vlastního bydlení bez nákladů. Pro nájemníky je tento způsob pronájmu cenově dostupný, flexibilní a využívají jej především studenti a zaměstnanci bez rodin nebo zaměstnanci, kteří se za prací stěhují. Pronájem místnosti je uzavírán často krátkodobě na dobu určitou.

#3 Investiční nemovitosti na dlouhodobý pronájem

Zakoupení nemovitosti a její následné dlouhodobé pronajímání je mezi investory stále více populárnější.

Zhodnocení:

Vstupní bariéra:

Finanční potřeba:

Likvidita:

5/5
2/5
4/5
2/5

Předpokladem je, že investor vlastní nemovitost nebo má dostatek financí, popř. si opatří prostředky, na pořízení nemovitosti. Následně celou nemovitost dlouhodobě pronajme tak, aby příjmy pokryly veškeré náklady s nemovitostí spojené a aby generovaly příjmy pro pronajímatele. V tomto případě je na pronajímateli, zda se rozhodne o nemovitost pečovat osobně, nebo si najme firmu, která má s touto činností zkušenosti. To znamená být v kontaktu s nájemcem, zařizovat údržbu a opravy nemovitosti atd.

Před samotným pronajmutím nemovitosti tak musí investor dobře počítat, aby se mu investiční nemovitost na dlouhodobý pronájem vyplatila. 

#4 Airbnb

Airbnb je webová služba soukromé společnosti zprostředkující pronájem ubytování s působností po celém světě.

Zhodnocení:

Vstupní bariéra:

Finanční potřeba:

Likvidita:

5/5
2/5
3/5
1/5

Pronajímateli je tato služba oblíbená a hojně využívána. Investor tak nemusí aktivně hledat zájemce o krátkodobé ubytování, zůstává mu starost o pronajímanou nemovitost nebo její část. Operativní přístup Airbnb pronajímatelům vyhovuje, negativa však lze spatřovat přímo u některých nájemců, kteří pod rouškou anonymity krátkodobých pobytů neúměrně ničí zařízení nebo se chovají hlučně. 

Stejně tak nájemci očekávají služby, které je nutné naplňovat za účelem dobrého hodnocení. Tyto služby se často pak stávají časově náročné. Investor by měl s těmito faktory počítat.

#5 Koupě rekreačních nemovitostí na pronájem v ČR

Koupě rekreačních nemovitostí na pronájem má u nás již poměrně dlouhou historii.

Zhodnocení:

Vstupní bariéra:

Finanční potřeba:

Likvidita:

5/5
2/5
1/5
3/5
Podmínka dobré investice je dobře vytipovaná oblast a poloha nemovitosti. Nemovitost samotná by měla splňovat předpoklady pro rekreační pobyt. Pronajímání rekreačních nemovitostí může být velmi lukrativní záležitostí, ovšem musíme upozornit i na počáteční úskalí. V první řadě jsou to náklady na pořízení nemovitosti, v případě úvěru je to pak povinnost pravidelně platit splátky. Dále se jedná o vybavení, údržbu a opravy nemovitosti. Z toho důvodu se vyplatí investici důkladně zvážit, aby investorovi v budoucnu nepřinesla místo radostí spíše problémy.

#6 Koupě komerčních nemovitostí

Pořízení komerčních nemovitostí – obchodních nebo kancelářských budov – je finančně zátěžová investice, jejíž plány se můžou velmi jednoduše minout s poptávkou.

Zhodnocení:

Vstupní bariéra:

Finanční potřeba:

Likvidita:

5/5
1/5
3/5
3/5
Nezřídka se při koupi komerčních nemovitostí sdružuje několik finančních partnerů. Na druhé straně může investor nebo skupina investorů v případě úspěšné investice očekávat vyšší příjmy. Pronájmy se zpravidla uzavírají na delší období.

#7 Investice do zahraničních resortů nebo lyžařských center

Máte-li zájem investovat v zahraničí, využijte investiční portály zaměřené právě na tyto investice.

Zhodnocení:

Vstupní bariéra:

Finanční potřeba:

Likvidita:

4/5
4/5
2/5
5/5
Stačí se zaregistrovat online, budou vám pak pravidelně chodit investiční nabídky, z nichž si stačí jen vybrat. Investiční portál za vás investici zpracuje a vy jen následně čerpáte z jejích výsledků. Některé portály umožňují investovat již od 50 EUR výše. Rozhodování o strategii investice lze přenechat na odbornících, ušetříte si tím dlouhé hodiny práce. Tato metoda investování je však doporučována pouze zkušenějším investorům, neboť výběr investičního prostředníka (portálu) je nutné pečlivě zvážit na základě věrohodných referencí. Investor musí být obezřetný a důkladně si veškeré informace prověřit.

#8 Koupě nemovitosti před rekonstrukcí

Investiční nemovitosti pro tvořivé. Trochu spekulace, nákup nemovitosti před rekonstrukcí, intenzivní práce a rychlý prodej.

Zhodnocení:

Vstupní bariéra:

Finanční potřeba:

Likvidita:

5/5
3/5
5/5
2/5
Tak lze charakterizovat tento druh investice, jejímž cílem je co nejrychleji zrekonstruovat pořízenou nemovitost a prodat ji za maximální cenu. Velmi důležitý je detailně zpracovaný rozpočet nákladů na rekonstrukci, což není vždy jednoduché. Když si nebudete jisti, je lepší zadat zpracování rozpočtu odborné firmě. Rekonstrukci lze provádět
  • Vlastními silami – sami si určujete postup a způsob provedení
  • Zadáním rekonstrukce stavební firmě – dohlížíte na průběh prací
Přitom platí, že čím déle trvá období od koupě nemovitosti do jejího prodeje, tím méně generujete příjmů.

#9 Stavba vlastního projektu na prodej

V zájmu mnohých investorů jsou developerské projekty, kde jsou prostředky investovány především do rezidenčních a bytových budov, které jsou na trhu velmi žádány.

Zhodnocení:

Vstupní bariéra:

Finanční potřeba:

Likvidita:

5/5
2/5
4/5
1/5

Každý z projektů, který je zařazen do nabídky pro investory, je velmi důkladně prověřován a hodnocen. Velkou výhodou je možnost výběru z projektů, u nichž je minimální investice již od 5 000 Kč! Vedle velkých projektů však roste řada drobných investorů, kteří budují nemovitost na vlastním pozemku za účelem prodeje. Můžeme o nich hovořit jako o mikrodeveloperech. Budování probíhá plnou nebo částečnou svépomocí, nebo si investor najímá architekta a stavební firmu.


Způsob realizace vlastního projektu závisí na zkušenostech investora a jeho finančních možnostech. Často tímto způsobem začínají podnikat lidé, kteří si sami postavili dům a berou si další hypotéku, nebo investoři, kteří získali kapitál krátkodobými pronájmy Airbnb nebo pronájmy dlouhodobými a chtějí se pustit do něčeho zajímavějšího. Tito investoři nejčastěji staví jeden dům, nebo koupí větší pozemek a postaví více samostatných domů.


Oblíbené jsou také stavby bytových domů s několika bytovými jednotkami. Mikrodevelopeři sice netvoří významou část realitního trhu, tento trend je však stále rostoucí.

#10 Nemovitostní fond REITs

REITs vám umožní investovat do nemovitostí bez nutnosti konkrétní nemovitost vlastnit.

Zhodnocení:

Vstupní bariéra:

Finanční potřeba:

Likvidita:

2/5
4/5
4/5
3/5

Tím vám odpadnou starosti, které byste museli v těchto případech řešit. Ve srovnání s podílovými fondy jsou REITs často společnosti, které vlastní komerční nemovitosti, jako jsou kancelářské budovy, obchodní prostory, hotely nebo bytové jednotky. 

REITs investice lze dělit na:

  • Obchodovatelné na burze, podobné obchodům s akciemi
  •  Veřejně neobchodovatelné

Poslední jmenované investice mají pro investora horší likviditu, neboť se v případě potřeby hůře prodávají. Noví investoři by se měli obecně držet veřejně obchodovatelných REITs, které mohou pořídit prostřednictvím makléřských firem.

Diverzifikace: zlaté pravidlo investic na realitním trhu

Co znamená diverzifikace investic? Je to rozložení investovaných prostředků do více investičních záměrů s cílem co nejvíce snížit rizika. Každá investice obsahuje riziko. Pokud však investujete své prostředky pouze do jednoho projektu, vždy je toto riziko mnohem větší. Při rozložení investic se může stát, že nějaký projekt nebude ziskový, nepravděpodobné je, že by nebylo ziskových hned několik investičních projektů, a téměř nemožné je, že by propadly všechny investice. Právem hovoříme o diverzifikaci jako o zlatém pravidle investic na realitním trhu. Kombinaci jistějších investic s dalšími projekty plně využívá crowdfunding, který je tak vhodný jak pro začínající investory, jimž nabízí stabilitu, tak i pro zkušenější a náročné investory, kterým dává možnost volby účastnit se mnoha projektů s různým stupněm rizika i zisku.

Stejně jako všechna investiční rozhodnutí, nejlepší investice do nemovitostí jsou ty, které nejlépe slouží investorovi. Zhodnoťte, kolik času máte, kolik kapitálu jste ochotni investovat a jakým způsobem se chcete osobně na investiční nemovitosti podílet. Pokud nemáte zkušenosti s provozem a správou nemovitostí, zvažte investování do nemovitostí typu REITs nebo crowdfunding.

O společnosti

Crofungo, s.r.o.
Hvězdova 1716/2b
140 78 Praha 4
info@crofungo.com
+420 603 409 614

Legislativa

Společnost zapsána
u Městského soudu v Praze
složka C299541
IČO: 07345038
Ochrana soukromí