Investujte jako profesionál: diverzifikace portfolia
O diverzifikaci hovoříme jako o základní a nejúčinnější technice řízení rizik. Ve financích se diverzifikace týká procesu přidělování kapitálu způsobem, který snižuje možnost rizik spojených s investicemi.


Výnos, riziko, likvidita – pojmy známé i neznámé
Investice se posuzují podle tří základních parametrů: výnosy, riziko a likvidita. Likvidita znamená podmínky a čas, který je potřeba k převedení naší investice na peněžní prostředky. Likvidita nás může omezit v rychlosti využití peněz v případě potřeby. Investor vybírá investiční strategii, která kombinuje všechny tři parametry v ideálním poměru, tedy maximální výnosy s minimálním rizikem a vysokou likviditou.
Proč potřebujete diverzifikovat investice
Investice, která by zaručovala vysoký výnos a přitom byla zcela bez rizik, neexistuje. Diverzifikace, jak již bylo popsáno výše, je základní a nejúčinnější technika řízení rizik. Je to strategie, která se snaží snižovat rizika tím, že se nespoléhá na jediný produkt nebo jediný subjekt, nýbrž rozděluje svoje aktivity do různých oblastí a mezi různé subjekty. Pomocí diverzifikace tak investor chrání svoje investované peníze, aby v případě vzniklé ztráty byla tato ztráta co možná nejmenší a zasáhla investora jen okrajově.
Diverzifikace v základním principu rozděluje investice různorodě, čímž se snižuje riziko vysokých ztrát a současně zvyšuje šanci na vyšší výnos. Diverzifikace je optimalizací poměru výnosu a rizika.
Základní zásady pro správnou diverzifikaci:
- Neinvestovat do jediné společnosti či aktiva, ale vybírat několik ideálně různorodých investic.
- Investice by měla pokrývat co nejvíce druhů odvětví.
- Není vhodné investovat pouze do jednoho typu aktiv, investici je nejlépe rozdělit současně např. do akcií, realit, dluhopisů, spořicích produktů, investic do nemovitostí atd.
Jak diverzifikovat?
Příklady možností k investování:
- Spořicí účty s krátkou, střední nebo delší dobou návratnosti, kdy je předem určena doba spoření, nebo je spoření uzavřeno na dobu neurčitou s možností výpovědi ihned.
- Dluhopisy jsou dluhovými závazky, po splatnosti splatné v plné výši, mají fixní úroky a investor je tak méně závislý pouze na kapitálových ziscích.
- Nemovitosti jsou dlouhodobým investičním závazem s historicky stabilní návratností s nárokem na vyšší kapitál (v případě crowdfundingu nemovitostí stačí malá investice, čímž se tato jediná nevýhoda v podobě nutnosti vysoké investice eliminuje)
- Akcie, tedy cenné papíry, jejichž majitel vložil určitý majetkový či finanční podíl do akciové společnosti, čímž je oprávněn podílet se na zisku společnosti a účastnit se řízení společnosti. Investor zde může dosáhnout vyššího výnosu, ovšem s vyšší mírou rizika.
- Podílové fondy jsou profesionálně spravované investice správcem fondu pro skupinu investorů, poskytují automatickou diverzifikaci, a tím snižují možné riziko investic.
- Fondy obchodovatelné na burze (ETF) se na rozdíl od podílových fondů ETF kupují a prodávají na burze, chovají se jako kmenové akcie. Nevýhodou je obchodní provize, kterou je nutné obvykle uhradit po každém provedeném obchodu.
Zvažte investice s různou mírou rizika
U konzervativního způsobu investování je míra rizika nízká, nízké jsou však obvykle i výnosy. Chcete-li získat vysoký výnos, počítejte s vyšším rizikem. O jaká rizika se může jednat? Je jich hned několik, jedná se o riziko tržní, cenové, úrokové, úvěrové, riziko likvidity a měnové riziko. O tržním riziku hovoříme nejčastěji, kdy investice ztratí na hodnotě v důsledku ekonomických vlivů, např. celkového poklesu ekonomického růstu. Zvyšte šanci na vyšší výnos investicí do méně bezpečnějších produktů, které nabízí výrazně vyšší výnos. V případě neúspěchů se kryjete bezpečnými investicemi, které vám nabídnout základní výnos.
Které investiční produkty patří v ČR mezi nejoblíbenější?
Crowdfunding představuje stabilnější formu investice do nemovitostí bez starostí o konkrétní nemovitost a bez velkých závazků. Světově je to nejrychleji rostoucí moderní forma investování do realit. Crowdfunding je způsob financování, při němž větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce požadované pro realizaci nákupu nemovitosti. Investor si vybírá z nabídky projektů k tomuto investování určených. Výhodou je, že vaše investice není ovlivněna analytiky a manažery, jde o poměrně stabilní investici s krátkou návratností. Nabídku crowdfunding projektů naleznete např. na stránkách: www.crofungo.cz
Jak funguje crowdfunding financování nemovitostí
Při crowdfundingu financování nemovitosti se podílíte na financování stavby projektu:


Developer připraví projekt. Část projektu financuje sám. Část projektu financuje crowdfunding (a) banka.


Developer staví a prodává projekt a splácí klasický úvěr investorům na pevně danou dobu splácení a úrok.


Developer
dokončí projekt
a
splatí úvěr.
O společnosti
Crofungo, s.r.o.
Hvězdova 1716/2b
140 78 Praha 4
info@crofungo.com
+420 603 409 614
Legislativa
Společnost zapsána
u Městského soudu v Praze
složka C299541
IČO: 07345038
Ochrana soukromí