fbpx

Investice do nemovitostí

Investování do nemovitostí je jedním z nejlépe hodnocených způsobů zhodnocení peněz a skvělým nástrojem pro diverzifikaci vašich investic. Každého jako první napadne možnost koupě nemovitosti pro dlouhodobý nebo krátkodobý pronájem. Máte tolik peněz? Máte čas a chuť se nemovitosti věnovat?

Nemusíte! Jde to i jinak. Můžete investovat do nemovitostí i menší částky a bez starostí.
Už vím, jak investovat do nemovitostí

V současné době existují tři základní způsoby,
jak zhodnotit své úspory v realitách:

Soukromá koupě

Mám větší kapitál, nebo si mohu vzít hypotéku, mám dost volného času, baví mě jednat s lidmi.

Nemovitostní fond

Nechci pečovat o nemovitost, preferuji vyšší likviditu, spokojím se s menším výnosem.

Crowdfunding nemovitostí

Nechci pečovat o nemovitost, chci vědět, kam a jak investuji, vyberu si konkrétní projekt.

Soukromé investování do nemovitostí

Nejstarší a nejznámější forma investování na trhu nemovitostí. Dle svých možností koupíte jednu nebo více nemovitostí a zhodnotíte je. Možností je několik:

 • Dlouhodobá investice, o kterou průběžně pečujete (zajištění spolehlivých nájemců, opravy bytu, péče o nemovitost).
 • Krátkodobý pronájem (typu airbnb) – dlouhodobá investice, o kterou intenzivně pečujete (zajištění hostů, komunikace s nimi, administrativa, úklid, opravy, péče o nemovitost), nebo péči o ni svěříte třetí straně (agentuře) a snížíte si tak výnos z investice.
 • Oprava starší nemovitosti a následný prodej za vyšší cenu – krátkodobá investice (6-12 měsíců), vhodná v oblastech, kde rychle roste cena bydlení.
ikony NOVE STEJNY FORMAT-02
Výhody
 • Maximální kontrola nad vaší investicí – vybíráte nemovitost, s nájemníky a hosty jednáte osobně, plně řídíte rekonstrukci a péči o nemovitost.
 • Skvělá příležitost – pokud vás baví jednání s lidmi a rádi zařizujete–rekonstruovali jste byt a „našli jste se v tom“. Pokud máte volné finance a čas, koupě na pronájem je pro vás to pravé ořechové.
 • Nemovitost je vaše – můžete ji v případě potřeby použít pro vlastní bydlení. Typicky využíváno např. rodiči, kteří chtějí zajistit bydlení pro své potomky. Než děti dorostou, byt si pronájmem vydělá na hypotéku.
ikony NOVE STEJNY FORMAT-10
Nevýhody
 • Budete potřebovat spoustu času – na výběr vhodné nemovitosti, administraci koupě, sjednání hypotéky (pokud využijete), rekonstrukci nebo minimálně počáteční zařízení v případě novostavby, hledání nájemníků nebo zajištění obsazenosti, péči o nemovitost, atd.
 • Nedostatek diverzifikace – pokud nemáte miliony a hluboké znalosti o trhu s nemovitostmi v několika městech / zemích, budete na milost a nemilost místní ekonomiky, města a budovy, do které jste investovali.
 • Cashflow neobsazená období mohou podle situace vážně ohrozit vaši peněženku. Obzvlášť, když si na nemovitost vezmete hypotéku, kterou budete muset splácet, ať příjem máte nebo nemáte.

Investování prostřednictvím nemovitostního fondu

Na trh nemovitostí můžete vstoupit také investicí do nemovitostního neboli realitního fondu. Ten má dvě hlavní podoby:

 • Klasický nemovitostní fond – představuje skutečné akcie jednotlivých realitních společností.
 • Elektronicky obchodovaný nemovitostní fond – pasivně sleduje indexy realitního trhu. Obchoduje se na hlavních burzách cenných papírů, existuje ale také řada soukromých a neveřejně obchodovaných fondů.

Ať tak či onak, fondy vlastní mnoho druhů komerčních nemovitostí, od kancelářských a bytových domů po sklady, nemocnice, nákupní centra, hotely a lesy. Příjmy jim plynou z růstu tržní hodnoty nemovitostí a příjmů z pronájmů. Některé se zabývají i financováním nemovitostí.

ikony NOVE STEJNY FORMAT-04
Výhody
 • Vysoká likvidita – svoji investici můžete snadno kdykoliv prodat, pokud potřebujete peníze nebo nejste spokojeni s vaší investicí.
 • Diverzifikace – se stejným množstvím peněz získáte mnohem větší diverzifikaci, než když investujete soukromě.
 • Bez starostí – o nemovitosti nemusíte nijak pečovat.
ikony NOVE STEJNY FORMAT-05
Nevýhody
 • Nižší výnos – ve srovnání s vlastní nemovitostí v dobré lokalitě při rostoucích cenách na trhu.
 • Nejste aktivně účastni – investujete sice do nemovitosti, ale nijak nerozhodujete o výběru, ani jak bude o nemovitost pečováno.

Crowdfunding nemovitostí

Světově nejrychleji rostoucí moderní forma investování do realit, která spojuje atraktivní části obou předchozích forem investování:

 • „Zážitek z koupě“ konkrétní nemovitosti  
 • Investice bez starostí

Podle typu platformy plynou příjmy dvěma způsoby:

 1. Z financování nemovitosti – investoři poskytnou úvěr developerovi a ten splácí klasický úrok do prodeje stavby. Úrok z úvěru je daný.
 2. Z vlastnictví nemovitosti – z růstu tržní hodnoty nemovitostí a příjmů z pronájmů. Výnos z nemovitosti se může rok od roku lišit.

Láká vás realitní trh, ale nejste si úplně jisti, že je to to pravé pro vás?
Nebo jen nemáte zatím dost prostředků a nechcete se vázat hypotékou? 

Crowdfunding je skvělá příležitost, jak získat zkušenosti, které pak můžete využít i při případné vlastní investici do nemovitosti. Nahlédnete pod pokličku investicím s vyšším zhodnocením, malou vstupní bariérou a bez velkých závazků.

ikony NOVE STEJNY FORMAT-04
Výhody
 • Vybíráte si konkrétní nemovitost – prohlédnete si ji „ve výstavní fázi“, budete znát její umístění, developerské plány a jak bude projekt financován. Přímo rozhodujete, kam vaše peníze poputují.
 • Dostanete se k větším projektům – jako soukromý investor máte omezenou možnost výběru nemovitosti danou výší vašich úspor. Jako součást větší skupiny se dostanete k velmi zajímavým projektům, které by běžně byly dostupné od investice 5 mil. Kč a výše.
 • Střední až vysoká likvidita – vaše peníze budou obvykle vázány po dobu 3-5 let. U některých platforem je možnost prodeje svých podílů dalším investorům, a tedy okamžitá likvidita.
 • Bez starostí – vybíráte, ale nepečujete. Mnoho investorů výběr realitních projektů jednoduše baví. Starosti o ně už ale ne.
ikony NOVE STEJNY FORMAT-05
Nevýhody
 • Zatím menší výběr – v ČR není crowdfunding nemovitostí zatím tolik rozšířen, výběr projektů proto není tak široký jako v zahraničí.
 • Riziko nesplácení úvěru developerem – může se stát, že developer nebude schopen úvěr splácet.

Jak funguje crowdfunding financování nemovitostí

Při crowdfundingu financování nemovitosti se podílíte na financování stavby projektu:

Developer připraví projekt.  Část projektu financuje sám. Část projektu financuje crowdfunding (a) banka.

Developer staví a prodává projekt a splácí klasický úvěr  investorům na pevně danou dobu splácení a úrok.

Developer
dokončí projekt
a  splatí úvěr.

O společnosti

Crofungo, s.r.o.
Hvězdova 1716/2b
140 78 Praha 4
info@crofungo.com
+420 603 409 614

Legislativa

Společnost zapsána
u Městského soudu v Praze
složka C299541
IČO: 07345038
Ochrana soukromí